13901945_1258552697518598_1663506695_o

Co robić w Polsce, czyli pomysł na weekendowy wypad CZĘŚĆ I.

Są wakacje a nie każdy ma czas na dłuższy urlop za granicą. Nie wszystkich stać na ciepłe kraje.  Morze i góry to stały punkt programu? Co, kiedy nie mamy już pomysłu, gdzie jechać a w domu dopada nas depresja?

Mam dziś dla Was pomysł na aktywny i bardzo przyjemny weekend w Polsce. Ja także ostatnio nie mam czasu, żeby się gdzieś dalej wybrać, a nawet gdybym go znalazła to ceny wyjazdów za granicę w lipcu i sierpniu są kosmiczne. Jednak w wakacje należy coś robić, każdy ma ochotę gdzieś się wybrać i odpocząć.

Moją pierwszą propozycją jest spływ kajakowy. Mam dla Was dwie konkretne propozycje, aczkolwiek spływów jest dużo więcej.


 

I.Bory Tucholskie – SWORNEGACIE

Bory każdy zna, można tam jechać , pospacerować, pooddychać świeżym powietrzem. Mnie Bory urzekły piękną trasą spływu kajakowego. Wybraliśmy się do miejscowości Swornegacie, jest tam mnóstwo ofert spływów. My trafiliśmy na szczyt sezonu dlatego miejsca w kwaterach nie było i wybraliśmy namiot. Spaliśmy na polu namiotowym nad rzeką Brdą i następnego dnia rano wyruszyliśmy na spływ. Zamówiliśmy go dzień wcześniej, więc o 8 rano stawiliśmy się w miejscu wypożyczalni. Miły Pan zapakował cały osprzęt i zawiózł nas busem na początek trasy, dał mapkę i kazał płynąć do jeziora a wtedy szukać miejsca cumowania;) Na pierwszy raz wybraliśmy trasę 3 godzinną, rzeką Chociną. Ma ona dużo zakrętów i płynie przez malownicze zielone tereny Borów.

Bardzo często spływy organizowane są Brdą, ale nam podpowiedział pan z wypożyczalni, że ta trasa bardziej nam się spodoba i naprawdę było magicznie.

Spływy są też organizowane na kilka dni. Wtedy płyniesz na wyznaczone pola namiotowe i nocujesz. Nam jednak te 3 godziny w zupełności wystarczyły.

13950737_1258550950852106_1654314981_o

To nasz namiocik, spaliśmy nad brzegiem Brdy… 🙂

page

Strony, na których możecie zarezerwować kajaki:

http://www.kajaki.swornegacie.biz

http://www.kajaki.swornegacie.com

GoKajaki – Spływy Kajakowe, Fantastyczna Przygoda

Ceny są naprawdę przystępne. Powiedziałabym, że po prostu tanio jak na taką atrakcję. Jeden dzień to ok 20 zł od osoby. Oczywiście możecie tam jechać rano na spływ i wieczorem wrócić do domu. Nie ma konieczności spania w namiocie, czy wypożyczenia kwater.


II. Mazury –  KURKI

Mazury to chyba standardowa trasa na spływ kajakowy. Ja planuję jechać tam jeszcze w te wakacje. Wyczytałam, że najbardziej malownicza trasa to rzeka Marózka. Tu znowu spływy są od kilku dni do kilku godzin. Ceny są troszeczkę wyższe niż w Borach, ale to w końcu Mazury. Trzeba liczyć od 30 zł za osobę.

Miejscowość Kurki oferuje kilka spływów i w tym właśnie rzeka Marózka. Podobno trasa Swaderki-Kurki (7 km) jest bardzo malownicza – mostek, powalone drzewa, wąwóz, najbardziej polecana na jednodniowy, kilkugodzinny spływ.

Strony gdzie można zarezerwować spływ :

http://www.kajaki-olsztynek.pl

http://www.kajakimazurskie.pl


Rady na dobrze udany spływ:

  1. Jedź na spływ tylko jak jest ciepło i nie pada.
  2. Zabierz co potrzebne w plecak, który wsadzić najlepiej w jakiś nieprzemakalny pokrowiec.
  3. Zabierz ze sobą : ciuchy na przebranie! Może się zdarzyć, że przy wyjściu na przerwę wpadniesz do wody albo się ochlapiesz.
  4. Zabierz prowiant, gdyż podczas krótkich tras jak np. 3 godzinna Chocina w Borach, może nie być po drodze sklepu. Warto wtedy zrobić sobie piknik. Ja w tym roku zabieram jednorazowy grill;p
  5. Zabierz woreczek na śmieci i nie zostawiaj ich po drodze na trasie. Zwierzęta często je jedzą.
  6. Najlepiej ubierz sandały.
  7. Popsikaj się ‚offem’, jak nie lubisz komarów i innych leśnych owadów.
  8. Ostatnia najważniejsza – zabierz kogoś, kto będzie za Ciebie wiosłował 😉

13918494_1258553000851901_1335656109_o

 

Mam nadzieję, że zachęciłam Was do aktywnego wypoczynku. Spływ to bardzo fajna sprawa, zarówno dla tych wysportowanych jak i dla tych mniej aktywnych. Zaufajcie, to będzie weekend pełen przygód 🙂

 

Dodaj komentarz