_dsc0382

Pomysł na weekend w Polsce – Białowieża

Podlasie zawsze mnie kusiło. Jednak, że jest tam dość daleko, zostawało to gdzieś na później. Tego jednak lata zdecydowaliśmy – spontanicznie rano, że jedziemy do Białowieży. Dobra cena hotelu ( Białowieski Conference and SPA) znaleziona na booking.com była jednym z decydujących czynników.

Podlasie bardzo mnie zaskoczyło. Słyszałam, że jest tam trochę jak u nas 50 lat temu ale nie wiedziałam, że aż tak. Największym zaskoczeniem były domy z drewna, malutkie, stare, w większości w niezbyt dobrym stanie. Jednak używane i zamieszkałe!

Dojeżdżając do Białowieży myśleliśmy, że będzie to taka turystyczna „Łeba” tyle, że podlaska. Okazało się, że to wioska (troszkę większa) z drewnianych domów, gdzie jest tylko kilka restauracji i ze 3 sklepy. Pożeraczy kebabów i innych wakacyjnych must have’ów muszę rozczarować. Nie znajdziecie tam nic z tych rzeczy. To bardzo urocze, że to taka prawdziwa perełka, bez typowej turystycznej nagonki. A no i bardzo ciężko kupić tam pamiątki, to naprawdę zadziwiające.

Oczywiście Białowieski Park Narodowy, to jeden z najpiękniejszych w którym byłam. Puszcza, taka prawdziwa, zielona, z unoszącym się zapachem życia!  Zaczarowało mnie to, szczególnie, że pierwszego dnia na wieczornym spacerze spotkała nas tajemnicza mgła unosząca się nad łąką, przed wejściem do ścisłej części rezerwatu, do której udać się można tylko z przewodnikiem. No i prawdziwy konik, czyli porykiwania żubrów… Klimat jak z najlepszego filmu… Nie mogłam sobie lepiej tego wyobrazić. Ta mgła i ta atmosfera tworzyły jakby bramę do lasu, w którym mieszkają te niezwykłe zwierzęta, jak brama do ich królestwa….

Bardzo bardzo polecam, wszystkim, którzy chcą się na chwile oderwać od rzeczywistości!

Polecam:

  1. Wejście do ścisłego rezerwatu z przewodnikiem, gdzie można spotkać żubry w ich prawdziwym środowisku. Wszystkie informacje znajdziecie na stronie bpn.com.pl. Nie ma wyznaczonych godzin wejścia. Należy udać się do Biura BPN w Białowieży i tam zapytać o której następnego dnia można iść.
  2. Trasę ” Żebra Żubra” – zdjęcia poniżej, z kładką drewnianą. Jedna z najpiękniejszych tras w Białowieży.
  3. W niektóre dni jeździ także kolej wąskotorowa po BPN.

1-zestaw

zesatw-2

zesaw-3

4
5

6

7

9

10

11

12

13

14

 

_dsc0257

Dodaj komentarz